Tilaa uutiskirje

Pakkaus varmistaa elintarvikeketjun toimivuutta – tuotteen suojaus on pakkauksen tärkein tehtävä

Mediatiedote 23.3.2020

Pakkaus varmistaa elintarvikeketjun toimivuutta – tuotteen suojaus on pakkauksen tärkein tehtävä

Koronavirus koskettaa yhteiskuntaa nyt monella tavalla ja myös elintarvikeketjun toimivuus on puheenaiheena. Pakkaus on tärkeä osa elintarvikkeiden toimitusketjua ja pakkausala määriteltiin valtiovallan toimesta viime viikolla yhdeksi kriittisistä toimialoista Suomessa. 
 
Viime aikojen julkisessa keskustelussa ja jopa EU-lainsäädännössä fokus pakkausten merkityksestä on keskittynyt ketjun loppupään sinänsä tärkeisiin kysymyksiin, kuten kierrätykseen ja roskaantumisen välttämiseen.

– Pakkauksen tärkein tehtävä on kuitenkin tuotteen suojaus ­– elintarvikkeet pakataan tuotantolaitosten hyvin hallituissa olosuhteissa. Pakkaus suojaa elintarvikkeita läpi koko logistiikkaketjun kuljetusten, varastoinnin ja vähittäiskaupan kautta koteihin. Pakkausten suojausominaisuudet mahdollistavat siis nykyaikaisen yhteiskunnan toimitusketjun. Myös ruokahävikin torjunnassa pakkauksilla on aivan olennainen rooli. Nyt volyymejään voimakkaasti kasvattavan elintarvikkeiden verkkokauppakaan ei olisi mahdollista ilman pakkauksia, sanoo toimitusjohtaja Antro Säilä Suomen Pakkausyhdistyksestä.  

Koronaviruspandemia vaikuttaa jo nyt globaaleihin logistiikka- ja jakeluketjuihin, kun eurooppalaiset valtiot, Suomikin, ovat sulkeneet tai sulkemassa rajojaan. Vaikka elintarvikeketju toimii tällä hetkellä häiriöttä ei elintarviketeollisuuden siirtyminen yhä enemmän rajojemme ulkopuolelle ole toimitusvarmuuden kannalta toivottavaa.

– On huolestuttavaa seurata elintarviketuotannon ja -teollisuuden siirtymistä ulkomaille. Jos tuotanto muuttaa Suomen rajojen ulkopuolelle, on selvää, että toimitusvarmuus vaarantuu. Lisäksi tuotannon mukana koko arvoketju siirtyy rajojemme ulkopuolelle, myös pakkausteollisuus. Kun suomalaiset brändit pärjäävät, myös suomalainen pakkausala pärjää. Koronapandemia konkretisoi, että kotimaista valmistusta ja takaamaa toimitusvarmuutta tarvitaan, Suomen Pakkausyhdistyksen hallituksen jäsen, Pyroll Group Oy:n toimitusjohtaja Mika Lankila.

Kaipaatko haastateltavia ylläolevista näkökulmista? Ota yhteyttä:
 
Antro Säilä, Suomen Pakkausyhdistys, antro.saila@pakkaus.com, p. +358 40 5891891
Pekka Aaltonen, Logistiikkayritysten Liitto, pekka.aaltonen@logistiikkayritykset.fi, +358 9 4202 3389
Leif Frilund, Walki, leif.frilund@walki.com, +358 40 3543330
Mika Lankila, Pyroll Group, mika.lankila@pyroll.com, +358 44 5338569
Heikki Marva, Satatuote, heikki.marva@marvagroup.fi, +358 40 0526171
Kari Ollila, Adara, kari.ollila@adara.fi, +358 40 1616469
Ari-Pekka Pietilä, Amerplast, ari-pekka.pietila@amerplast.com, +358 10 214 2284
Pekka Tommola, Stora Enso, pekka.tommola@storaenso.com, +358 40 0315841
Tuija Suur-Hamari, Wipak, tuija.suur-hamari@wipak.com + 358 401452436

LisätietojaAntro Säilä, toimitusjohtaja, Suomen Pakkausyhdistys ry, antro.saila@pakkaus.com, 040 5891 891

Tiedotteen lähettiJohanna Nikunen, viestintäpäällikkö, johanna.nikunen@pakkaus.com, 0503143562

Comments are closed.